Hormoni štitnjače i njihova uloga
Hormoni štitnjače su tvari koje proizvodi štitnjača, žlijezda smještena u prednjem dijelu vrata. Glavna funkcija ovih hormona je regulacija metabolizma, tj. kontroliranje brzine kojom tijelo koristi energiju.
Tiroksin (T4)
Tiroksin je jedan od dva glavna hormona koje proizvodi štitnjača. On je inaktivan hormon koji se konvertira u aktivni oblik, trijodtironin (T3), u drugim tkivima tijela. Tiroksin igra ključnu ulogu u regulaciji metabolizma i utječe na gotovo sve stanice u tijelu.
Trijodtironin (T3)
Trijodtironin je aktivni oblik hormona koji se proizvodi iz tiroksina u drugim tkivima. On ima snažniji učinak na metabolizam i brže djeluje od tiroksina. T3 je važan za normalan rast i razvoj, kao i za održavanje ravnoteže energije u tijelu.
Regulacija hormona štitnjače
Hormoni štitnjače reguliraju se putem povratnih informacija u kojima hipotalamus i hipofiza igraju važnu ulogu. Hipotalamus oslobađa hormon koji stimulira štitnjaču (TRH), koji zatim potiče hipofizu da oslobodi hormon koji stimulira štitnjaču (TSH). TSH stimulira štitnjaču da proizvede i otpusti tiroksin i trijodtironin.
Problemi s hormonima štitnjače
Problemi s hormonima štitnjače mogu rezultirati različitim stanjima, uključujući hipotireozu (smanjena proizvodnja hormona), hipertireozu (povećana proizvodnja hormona) i autoimune bolesti kao što je Hashimotov tireoiditis. Simptomi problema s hormonima štitnjače mogu uključivati umor, promjene raspoloženja, gubitak težine ili dobivanje težine, osjetljivost na hladnoću ili toplinu i problema s koncentracijom.