Koji su zaštitni čimbenici za mentalno zdravlje djece i mladih a proizlaze iz školskog okruženja

Trenutno pregledavate Koji su zaštitni čimbenici za mentalno zdravlje djece i mladih a proizlaze iz školskog okruženja
  • Vrijeme čitanja:3 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:10 rujna, 2023

Važnost podrške učitelja i školskog osoblja

Školsko okruženje igra ključnu ulogu u mentalnom zdravlju djece i mladih. Jedan od važnih zaštitnih čimbenika je podrška koju pružaju učitelji i ostalo školsko osoblje. Učitelji koji su senzibilizirani za mentalno zdravlje mogu prepoznati znakove problema i pružiti podršku učenicima. Također, važno je da školsko osoblje bude educirano o mentalnom zdravlju kako bi mogli pružiti odgovarajuću podršku.

Prevencija vršnjačkog nasilja

Vršnjačko nasilje može imati negativan utjecaj na mentalno zdravlje djece i mladih. Školsko okruženje treba biti sigurno i podržavajuće kako bi se spriječilo vršnjačko nasilje. Prevencija vršnjačkog nasilja uključuje edukaciju učenika o važnosti poštovanja i empatije, te promicanje pozitivnih odnosa među učenicima.

Pružanje emocionalne podrške

Emocionalna podrška je ključna za mentalno zdravlje djece i mladih. Školsko okruženje treba pružati sigurno mjesto gdje učenici mogu izraziti svoje osjećaje i dobiti podršku. Učitelji i školsko osoblje trebaju biti osposobljeni za pružanje emocionalne podrške i slušanje učenika. Također, važno je promovirati svijest o mentalnom zdravlju među učenicima i osigurati da imaju pristup resursima za mentalno zdravlje.

Uključivanje učenika u donošenje odluka

Kada se učenici osjećaju uključenima u školsko okruženje i imaju priliku sudjelovati u donošenju odluka, to može pozitivno utjecati na njihovo mentalno zdravlje. Uključivanje učenika u donošenje odluka može im pomoći razviti osjećaj pripadnosti i samopouzdanja. Škole bi trebale osigurati mehanizme za uključivanje učenika u procese donošenja odluka, kao što su školska vijeća ili savjeti učenika.

Promicanje zdravih navika

Školsko okruženje može pružiti prilike za promicanje zdravih navika koje su važne za mentalno zdravlje. To uključuje redovitu tjelesnu aktivnost, uravnoteženu prehranu, dovoljno sna i odmor. Također, škole mogu organizirati programe za učenje o stresu i emocionalnom upravljanju kako bi učenici stekli vještine za održavanje mentalnog zdravlja.

  Ocijeni članak!