Vitamin B12
Vitamin B12, također poznat kao kobalamin, ključan je vitamin za zdravlje mozga. Nedostatak ovog vitamina može dovesti do problema s pamćenjem, koncentracijom i raspoloženjem. Vitamin B12 igra važnu ulogu u proizvodnji crvenih krvnih stanica koje prenose kisik u mozak. Hrana bogata ovim vitaminom uključuje ribu, perad, mliječne proizvode i jaja.
Vitamin D
Vitamin D ima važnu ulogu u funkcioniranju mozga. Nedostatak ovog vitamina povezan je s većim rizikom od razvoja neuroloških poremećaja kao što su depresija, demencija i Alzheimerova bolest. Najbolji izvor vitamina D je sunčeva svjetlost, ali se također može unositi putem hrane kao što su masna riba, mlijeko i jaja.
Omega-3 masne kiseline
Omega-3 masne kiseline, posebno DHA (dokozaheksaenoinska kiselina), igraju ključnu ulogu u razvoju i održavanju zdravog mozga. One su bitne za poboljšanje kognitivnih funkcija, smanjenje upala i održavanje zdrave strukture mozga. Riba, orašasti plodovi, sjemenke chia i laneno sjeme su bogati izvori omega-3 masnih kiselina.
Vitamin C
Vitamin C je snažan antioksidans koji pomaže u zaštiti mozga od oksidativnog stresa. Oksidativni stres može oštetiti stanice mozga i pridonijeti razvoju neuroloških bolesti. Osim toga, vitamin C igra važnu ulogu u sintezi neurotransmitera koji su ključni za normalno funkcioniranje mozga. Agrumi, paprika, jagode i kelj su bogati izvori vitamina C.
Vitamin E
Vitamin E je još jedan antioksidans koji igra važnu ulogu u zaštiti mozga od oksidativnog stresa. Osim toga, vitamin E poboljšava protok krvi u mozgu i podržava zdravu komunikaciju između živčanih stanica. Nalazi se u orašastim plodovima, sjemenkama, zelenom lisnatom povrću i uljima.
Vitamin B9 (folna kiselina)
Vitamin B9, poznat i kao folna kiselina, ključan je za razvoj mozga i živčanog sustava. Nedostatak ovog vitamina može dovesti do problema s pamćenjem i koncentracijom. Također je važan za prevenciju kongenitalnih poremećaja mozga kod fetusa. Hrana bogata folnom kiselinom uključuje zeleno lisnato povrće, agrume, grah i avokado.