Kojim je ugovorom osnovana Europska unija

Trenutno pregledavate Kojim je ugovorom osnovana Europska unija
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:24 lipnja, 2023

Uvod

Europska unija (EU) je politička i ekonomska unija 27 europskih država. Njeno osnivanje je rezultat dugog procesa integracije koji je započeo nakon Drugog svjetskog rata. Ključni ugovor koji je osnovao Europsku uniju je Ugovor o Europskoj uniji, poznat i kao Maastrichtski ugovor.

Maastrichtski ugovor

Maastrichtski ugovor potpisan je 7. veljače 1992. godine u nizozemskom gradu Maastrichtu. Ovim ugovorom su definirane institucionalne strukture EU, njeni ciljevi i nadležnosti. Također je ustanovljena Europska monetarna unija (EMU) i zajednička valuta – euro.

Proces osnivanja EU

Proces osnivanja Europske unije započeo je 1951. godine potpisivanjem Ugovora o osnivanju Europske zajednice za ugljen i čelik (EZUČ). Ova zajednica je kasnije proširena na druge sektore i postala Europska ekonomska zajednica (EEZ). Slijedili su Ugovor o osnivanju Europske zajednice (EOEZ) 1957. godine i Ugovor o Europskoj uniji (Maastrichtski ugovor) 1992. godine.

Članstvo u EU

Proces pristupanja Europskoj uniji reguliran je Ugovorom o pristupanju. Svaka država koja želi postati članica EU mora proći kroz pregovore i ispunjavati određene kriterije, kao što su politička stabilnost, vladavina prava, demokracija i tržišna ekonomija. Trenutno je EU otvorena za nove članice, a potencijalne države kandidatkinje su podvrgnute rigoroznom procesu pristupanja.

Zaključak

Ugovor o Europskoj uniji, poznat kao Maastrichtski ugovor, ključni je dokument koji je osnovao Europsku uniju. Ovaj ugovor je definirao institucionalne strukture, ciljeve i nadležnosti EU, te ustanovio Europsku monetarnu uniju i zajedničku valutu – euro. Proces osnivanja EU započeo je potpisivanjem Ugovora o osnivanju Europske zajednice za ugljen i čelik, a kasnije su uslijedili Ugovor o osnivanju Europske zajednice i Maastrichtski ugovor. Članstvo u EU regulirano je Ugovorom o pristupanju, koji postavlja kriterije za nove članice.

  Ocijeni članak!