Jezici u srednjem vijeku
U srednjem vijeku, Hrvati su govorili nekoliko jezika koji su bili u upotrebi u to vrijeme.
Stari hrvatski jezik
Stari hrvatski jezik, poznat i kao staroslavenski jezik, bio je dominantan jezik Hrvata u srednjem vijeku. Ovaj jezik je bio baziran na staroslavenskom jeziku koji se koristio u Crkvi.
Latinski jezik
Latinski jezik je također bio važan jezik u srednjem vijeku. Bio je jezik crkve, obrazovanja i službene administracije. Mnogi latinski tekstovi su se prevodili na hrvatski jezik kako bi bili dostupni širem stanovništvu.
Njemački jezik
Njemački jezik je također imao utjecaj u srednjovjekovnoj Hrvatskoj, posebno u dijelovima koji su bili pod vlašću Njemačkog Carstva. Njemački jezik se koristio u trgovini, administraciji i međunarodnim kontaktima.
Talijanski jezik
Talijanski jezik je također bio prisutan u srednjovjekovnoj Hrvatskoj, posebno na obalnim područjima koja su bila pod utjecajem Venecije. Talijanski jezik se koristio u trgovini, diplomaciji i kulturi.
Mađarski jezik
Mađarski jezik je bio prisutan u dijelovima Hrvatske koji su bili pod vlašću Ugarskog Kraljevstva. Mađarski jezik se koristio u administraciji, sudstvu i međuljudskoj komunikaciji.
Zaključak
U srednjem vijeku, Hrvati su govorili nekoliko jezika, uključujući stari hrvatski jezik, latinski, njemački, talijanski i mađarski. Ovi jezici su odražavali političke, crkvene i kulturne utjecaje na Hrvatsku u to vrijeme.