Juventus Football Club, poznat i kao Juventus ili jednostavno Juve, talijanski je nogometni klub sa sjedištem u Torinu, Italija. Klub je osnovan 1. studenog 1897. godine kao Sport Club Juventus od strane skupine mladih studenata.

Ime i nadimak

Ime Juventus dolazi od latinske riječi ‘iuvare’, što znači ‘pomoći’ ili ‘biti uz nekoga’. Nadimak kluba je ‘Bianconeri’, što na talijanskom znači ‘bijelo-crni’, zbog boja koje klub koristi na dresovima.

Usponi i padovi

Juventus je jedan od najuspješnijih talijanskih klubova, s brojnim naslovima u domaćim i međunarodnim natjecanjima. Klub je osvojio 36 naslova Serie A, najvišeg nogometnog natjecanja u Italiji. Također je osvojio 13 naslova talijanskog kupa i 8 naslova talijanskog superkupa.

Stadion i navijači

Juventus svoje domaće utakmice igra na Allianz Stadiumu, koji se nalazi u Torinu. Stadion ima kapacitet od oko 41.500 mjesta. Navijači Juventusa poznati su kao jedni od najvatrenijih i najbrojnijih u Italiji, a njihovu podršku mogu osjetiti igrači tijekom svake utakmice.

Međunarodni uspjesi

Juventus je također ostvario značajne uspjehe na međunarodnoj sceni. Klub je osvojio 2 naslova Lige prvaka UEFA, 3 naslova Kupa pobjednika kupova UEFA i 3 naslova UEFA Superkupa. Juventus je jedan od najcjenjenijih klubova u Europi i ima veliki broj navijača diljem svijeta.

Utjecaj na talijanski nogomet

Juventus je imao značajan utjecaj na talijanski nogomet. Klub je bio pionir u uvođenju profesionalizma u talijanski nogomet i bio je jedan od osnivača Serie A, najvišeg talijanskog nogometnog natjecanja. Također je bio ključni sudionik u razvoju talijanskog nogometa i doprinio popularnosti igre u zemlji.