Krompir – povijest i porijeklo
Krompir, poznat i kao Solanum tuberosum, je jedna od najvažnijih prehrambenih kultura na svijetu. Iako je danas popularan u različitim dijelovima svijeta, njegovo porijeklo leži u Južnoj Americi.
Porijeklo u Južnoj Americi
Krompir je prvi put uzgajan u Andama, planinskom lancu koji se proteže kroz današnje države Peru, Bolivija i Čile. Domoroci su ga uzgajali već tisućama godina prije nego što je stigao u Europu. Krompir je bio važna hrana za Inke i druge drevne civilizacije u tom području.
Dolazak u Europu
Prvi putnici iz Europe koji su otkrili krompir bili su španjolski osvajači koji su došli u Južnu Ameriku u 16. stoljeću. Nakon što su ga donijeli natrag u Europu, krompir je postao popularan u mnogim zemljama, posebno zbog svoje otpornosti na različite klimatske uvjete i visokog nutritivnog sadržaja.
Krompir u svijetu danas
Danas se krompir uzgaja širom svijeta i postao je jedna od najvažnijih prehrambenih kultura. Najveći proizvođači krompira su Kina, Indija i Rusija. Postoji veliki broj sorti krompira, od kojih svaka ima svoje karakteristike i koristi.
Krompir se koristi u različitim kulinarskim tradicijama i može se pripremati na mnogo načina, kao što su pečenje, kuhanje, prženje ili pravljenje pirea. Također je važan izvor vitamina C, B6, kalija i vlakana.
Ukratko, krompir ima bogatu povijest i porijeklo u Južnoj Americi, a danas je prisutan diljem svijeta kao važna prehrambena kultura s velikim nutritivnim vrijednostima.