Starohrvatsko porijeklo
Prema nekim teorijama, Albanci imaju starohrvatsko porijeklo koje seže unatrag tisućama godina. Tvrdi se da su se Albanci doselili na Balkanski poluotok s područja današnje Hrvatske, a njihov jezik ima sličnosti s hrvatskim jezikom. Međutim, ova teorija je kontroverzna i nije široko prihvaćena u znanstvenoj zajednici.
Ilirsko porijeklo
Većina znanstvenika slaže se da Albanci imaju ilirsko porijeklo. Iliri su bili drevno pleme koje je naseljavalo područje Balkanskog poluotoka prije dolaska Rimljana. Mnogi elementi albanske kulture, jezika i tradicija mogu se pratiti do ilirskog perioda.
Slovenski utjecaj
Tijekom srednjeg vijeka, Albanci su bili izloženi slovenskom utjecaju zbog susjedstva s slovenskim narodima. Ovaj utjecaj je rezultirao promjenom albanskog jezika i nekih kulturnih običaja. Ipak, albanska kultura zadržava mnoge ilirske i autohtone elemente.
Osmansko razdoblje
Albanci su tijekom osmanske vladavine bili pod turskom upravom, što je ostavilo značajan trag na njihovu kulturu. Mnogi Albanci su se konvertirali na islam, a turski jezik je postao dominantan. Ovo razdoblje također je utjecalo na albansku arhitekturu, gastronomiju i običaje.
Moderni period
Nakon pada Osmanskog Carstva, Albanci su stekli neovisnost i formirali vlastitu državu. Danas su Albanci rasprostranjeni diljem svijeta, ali najveći broj ih živi u Albaniji, Kosovu, Makedoniji i Crnoj Gori. Albanski jezik je službeni jezik u Albaniji i Kosovu, a albanska kultura je bogata i raznolika.
Ukratko, porijeklo Albanaca je složeno i obuhvaća elemente starohrvatskog, ilirskog, slovenskog i osmanskog utjecaja. Njihova povijest i kultura su bogate i zanimljive, a Albanci su danas jedan od važnih naroda Balkanskog poluotoka.