Šta označava donji pritisak

Trenutno pregledavate Šta označava donji pritisak
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:22 rujna, 2024

Uzroci niskog krvnog pritiska

Niski krvni pritisak, poznat i kao donji pritisak, je stanje koje karakteriše nizak nivo pritiska u arterijama. Postoje različiti faktori koji mogu uzrokovati niski krvni pritisak, uključujući dehidraciju, gubitak krvi, srčane probleme i hormonske poremećaje.

Simptomi niskog krvnog pritiska

Simptomi niskog krvnog pritiska mogu varirati od osobe do osobe, ali neki od najčešćih simptoma uključuju vrtoglavicu, zamagljen vid, umor, slabost i gubitak svijesti. Ovi simptomi mogu biti privremeni ili se mogu javljati učestalo, što zahtijeva medicinsku intervenciju.

Kako se mjeri donji pritisak

Donji pritisak se mjeri kao drugi broj u mjerenju krvnog pritiska. To je broj koji se odnosi na pritisak u arterijama tokom opuštanja srca između otkucaja. Normalan donji pritisak je obično ispod 80 mmHg.

Utjecaj niskog krvnog pritiska na zdravlje

Niski krvni pritisak može biti povezan sa određenim zdravstvenim problemima. Osobe sa niskim krvnim pritiskom mogu biti podložnije vrtoglavici, nesvjestici, padovima i drugim komplikacijama. Također može biti znak ozbiljnijih zdravstvenih problema kao što su srčani udar ili šok.

Tretmani za niski krvni pritisak

Tretmani za niski krvni pritisak zavise od uzroka i simptoma. U nekim slučajevima, jednostavne promjene u načinu života kao što su povećanje unosa tečnosti, promjena ishrane i vježbanje mogu pomoći. U ozbiljnijim slučajevima, medicinski tretmani kao što su lijekovi ili terapije mogu biti potrebni.

  Ocijeni članak!