Simptomi astigmatizma
Astigmatizam je uobičajena refrakcijska pogreška oka koja uzrokuje mutan vid. Osobe s astigmatizmom često doživljavaju simptome poput zamagljenog vida na svim udaljenostima, poteškoća u fokusiranju, naprezanja očiju, glavobolje i umora.
Uzroci astigmatizma
Astigmatizam se najčešće javlja zbog nepravilne zakrivljenosti rožnice, vanjskog sloja oka. Normalno, rožnica je sferična, ali kod astigmatizma je zakrivljenost nepravilna, što rezultira dvjema različitim zakrivljenostima – jednom vertikalnom i drugom horizontalnom. To dovodi do toga da svjetlost koja ulazi u oko nije pravilno fokusirana na mrežnici, već se raspršuje, što rezultira mutnim vidom.
Vrste astigmatizma
Postoje tri glavne vrste astigmatizma: regularni astigmatizam, iregularni astigmatizam i komplicirani astigmatizam. Regularni astigmatizam je najčešći oblik i može se ispraviti naočalama, kontaktnim lećama ili kirurškim zahvatom. Ireregularni astigmatizam je rijedak i često je povezan s drugim očnim bolestima ili ozljedama. Komplicirani astigmatizam može biti kombinacija regularnog i iregularnog astigmatizma.
Dijagnoza i liječenje
Astigmatizam se može dijagnosticirati tijekom rutinskog pregleda očiju kod oftalmologa. Oftalmolog će provesti testove vida kako bi odredio stupanj astigmatizma i propisao adekvatno liječenje. Najčešći način liječenja astigmatizma je nošenje naočala ili kontaktnih leća koje ispravljaju refrakcijsku pogrešku. U nekim slučajevima, kirurški zahvat poput LASIK-a može biti opcija za trajno ispravljanje astigmatizma.
Prevencija astigmatizma
Budući da je astigmatizam često genetski uvjetovan, prevencija nije moguća. Međutim, održavanje općeg zdravlja očiju, redoviti pregledi kod oftalmologa i pravilno korištenje naočala ili kontaktnih leća mogu pomoći u održavanju dobrog vida i smanjenju simptoma astigmatizma.