Proces stvaranja crvenih krvnih stanica
Eritropoeza je složeni proces stvaranja crvenih krvnih stanica, poznatih i kao eritrociti. Ovaj vitalni proces odvija se u koštanoj srži, posebno u crvenom koščatom tkivu, te je od iznimne važnosti za održavanje normalne razine crvenih krvnih stanica u tijelu.
Regulacija eritropoeze
Eritropoeza je strogo regulirani proces koji ovisi o ravnoteži između potrebe organizma za crvenim krvnim stanicama i dostupnosti potrebnih hranjivih tvari. Glavni regulator eritropoeze je hormon eritropoetin, koji se proizvodi u bubrezima i jetri. Eritropoetin stimulira proizvodnju crvenih krvnih stanica tako da potiče razvoj i sazrijevanje prekursora eritrocita u koštanoj srži.
Faze eritropoeze
Eritropoeza se sastoji od nekoliko uzastopnih faza. Prva faza, nazvana proeritroblastna faza, započinje sazrijevanjem matičnih stanica u prekurzore eritrocita. Nakon toga slijedi eritroblastna faza, u kojoj se prekursori razvijaju u eritroblaste. Sljedeća faza je normoblastna faza, u kojoj eritroblasti sazrijevaju u normoblaste. Zatim slijedi retikulocitna faza, u kojoj normoblasti gube jezgru i postaju retikulociti. Konačno, retikulociti napuštaju koštanu srž i ulaze u krvotok kao mladi eritrociti.
Faktori koji utječu na eritropoezu
Brojni faktori mogu utjecati na proces eritropoeze. Nedostatak određenih hranjivih tvari, poput željeza, vitamina B12 i folne kiseline, može dovesti do poremećaja u stvaranju crvenih krvnih stanica. Također, određene bolesti, kao što su anemija i bolesti bubrega, mogu negativno utjecati na eritropoezu. S druge strane, povećana potreba za crvenim krvnim stanicama, kao što je slučaj kod trudnoće ili boravka na visokim nadmorskim visinama, može potaknuti povećanu eritropoezu.