Što je jetrva

Trenutno pregledavate Što je jetrva
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:15 rujna, 2024

Anatomska i fiziološka pozadina

Jetra je vitalni organ koji se nalazi u gornjem desnom dijelu trbuha. Ona je najveća žlijezda u ljudskom tijelu i ima brojne važne funkcije. Jetra je sastavljena od malih funkcionalnih jedinica zvanih jetrene lobule. Svaka lobula sastoji se od hepatocita, stanica koje obavljaju većinu metaboličkih, detoksikacijskih i sintetičkih funkcija jetre.

Funkcije jetre

Jetra ima mnoge vitalne funkcije u tijelu. Njene glavne funkcije uključuju:

1. Metabolizam: Jetra je odgovorna za metabolizam ugljikohidrata, lipida i proteina. Ona regulira razinu šećera u krvi, sintetizira i skladišti masti te sudjeluje u sintezi i razgradnji proteina.

2. Detoksikacija: Jetra je ključni organ za detoksikaciju tijela. Ona razgrađuje toksine, lijekove i druge štetne tvari te ih pretvara u manje štetne oblike koji se mogu izlučiti iz tijela.

3. Produkcija žuči: Jetra proizvodi žuč, tvar koja je potrebna za probavu masti. Žuč se skladišti u žučnom mjehuru i oslobađa se u tanko crijevo tijekom probave.

4. Pohrana hranjivih tvari: Jetra pohranjuje vitamine, minerale, glikogen i druge hranjive tvari koje tijelo treba za normalno funkcioniranje.

5. Proizvodnja koagulacijskih čimbenika: Jetra sintetizira različite proteine koji su važni za proces zgrušavanja krvi. Bez tih proteina, tijelo bi bilo sklonije krvarenju.

Bolesti jetre

Jetra može biti izložena raznim bolestima koje mogu utjecati na njezinu funkciju. Neki od najčešćih poremećaja jetre uključuju masnu jetru, hepatitis, cirozu i rak jetre. Ove bolesti mogu uzrokovati ozbiljne komplikacije i zahtijevaju medicinsku intervenciju.

Zaključak

Jetra je iznimno važan organ koji obavlja brojne vitalne funkcije u tijelu. Njena uloga u metabolizmu, detoksikaciji i probavi čini je ključnim za održavanje zdravlja. Važno je održavati zdrav životni stil i izbjegavati čimbenike koji mogu oštetiti jetru kako bi se osiguralo njezino optimalno funkcioniranje.

  Ocijeni članak!