Što je komet?

Trenutno pregledavate Što je komet?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:13 ožujka, 2024

Povijest i definicija

Kometi su tijela koja se kreću po svemiru i sastoje se od leda, prašine i stijena. Oni su jedan od najstarijih oblika materije u Sunčevom sustavu. Kometi su privlačili pažnju ljudi tijekom povijesti zbog svoje spektakularne pojave na noćnom nebu. Ime ‘komet’ potječe od grčke riječi ‘komētēs’, što znači ‘zvijezda s dugim repom’.

Struktura komete

Kometi se sastoje od tri glavna dijela: jezgra, kome i repa. Jezgra je središnji dio komete koji je uglavnom izrađen od leda i stijena. Koma je oblačni omotač oko jezgre koji se sastoji od plinova i prašine. Rep je produžetak kome i najčešće je usmjeren suprotno od Sunca. Rep se formira kada Sunčeva svjetlost i vjetar guraju plinove i prašinu iz kome, stvarajući karakterističan izduženi oblik.

Poreklo komete

Većina kometi dolazi iz dva glavna područja: Kuiperovog pojasa i Oortovog oblaka. Kuiperov pojas je prstenasti pojas objekata koji se nalazi izvan orbite Neptuna. Oortov oblak je hipotetsko sferno područje koje se nalazi daleko izvan Plutonove orbite. Komete se ponekad izbacuju iz ovih područja zbog gravitacijskih smetnji drugih tijela u Sunčevom sustavu.

Pojave na noćnom nebu

Kada komet prolazi blizu Sunca, njegova koma počinje isparavati, stvarajući svijetlu atmosferu oko jezgre. Ova pojava se naziva kometarno koma. Rep komete može biti vidljiv samo kada je komet blizu Sunca i kada je izložen Sunčevom svjetlu. Komete mogu imati različite oblike repa, uključujući ravne, zakrivljene, zakrivljene ili više repova. Ove spektakularne pojave na noćnom nebu oduvijek su fascinirale ljude.

Znanstvena istraživanja

Znanstvenici su poslali brojne svemirske letjelice kako bi proučavali komete izbliza. Među njima su Rosetta i Deep Impact. Rosetta je svemirska letjelica Europske svemirske agencije koja je proučavala kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko i njegovu jezgru. Deep Impact je svemirska misija NASA-e koja je ispalila projektil na kometu Tempel 1 kako bi proučavala materijal ispod površine.

  Ocijeni članak!