Simptomi mononukleoze
Mononukleoza, poznata i kao žljezdana groznica, je zarazna bolest koja se često javlja kod adolescenata i mladih odraslih osoba. Najčešći uzročnik mononukleoze je Epstein-Barr virus (EBV), koji se prenosi putem sline. Simptomi mononukleoze obično uključuju:
– Povišenu tjelesnu temperaturu
– Umor i slabost
– Bol u grlu i oticanje krajnika
– Povećane limfne čvorove
– Povećanu jetru i slezenu
Dijagnoza i liječenje
Mononukleozu je najbolje dijagnosticirati putem krvnih pretraga koje pokazuju prisutnost EBV-a. Nema specifičnog lijeka za mononukleozu, pa se liječenje obično temelji na ublažavanju simptoma. Preporučuje se mirovanje, unos dovoljno tekućine i simptomatsko liječenje za smanjenje boli i temperature.
Komplikacije i prevencija
Komplikacije mononukleoze su rijetke, ali mogu uključivati oštećenje jetre, slezene ili drugih organa. Prevencija mononukleoze uključuje izbjegavanje dijeljenja pribora za jelo i piće s zaraženim osobama, pranje ruku i izbjegavanje bliskog kontakta s osobama koje imaju aktivnu infekciju. Također je važno ojačati imunološki sustav kroz zdravu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost i dovoljno sna.
Prognoza
Većina ljudi se potpuno oporavi od mononukleoze unutar nekoliko tjedana, iako umor može trajati nekoliko mjeseci. Važno je pridržavati se preporuka liječnika, mirovati i pratiti simptome tijekom oporavka.
Mononukleoza je ozbiljna zarazna bolest koja zahtijeva odgovarajuću brigu i liječenje. Osobe koje sumnjaju da imaju mononukleozu trebaju se obratiti svom liječniku radi dijagnoze i savjeta o liječenju.