Simptomi pleuritisa
Pleuritis je upala plućne maramice koja se obično javlja kao posljedica infekcije ili ozljede. Glavni simptomi pleuritisa uključuju jaku bol u prsima, koja se obično pogoršava pri dubokom disanju, kašljanju ili kihanju. Osim toga, mogu se pojaviti i drugi simptomi kao što su kratkoća daha, suhi kašalj, groznica, gubitak apetita i umor.
Uzroci pleuritisa
Pleuritis može biti uzrokovan raznim faktorima. Najčešći uzrok je infekcija, kao što su virusne ili bakterijske infekcije pluća. Također, pleuritis može biti posljedica ozljede prsnog koša, kao što su slomljena rebra ili trauma uslijed nesreće. Drugi mogući uzroci uključuju autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa ili lupusa, te određene lijekove kao što su određeni antibiotici ili kemoterapija.
Dijagnoza i liječenje pleuritisa
Dijagnoza pleuritisa obično uključuje fizikalni pregled, pregled anamneze i laboratorijske pretrage. Liječenje pleuritisa ovisi o uzroku i ozbiljnosti simptoma. U slučaju infekcije, propisuju se antibiotici ili antivirusni lijekovi. Za ublažavanje boli može se koristiti analgetik ili protuupalni lijekovi. U nekim slučajevima, ako se nakupi tekućina između pluća i plućne maramice, može biti potrebno izvući tu tekućinu pomoću postupka nazvanog torakocenteza.
Komplikacije pleuritisa
Ako se pleuritis ne liječi pravodobno ili adekvatno, mogu se javiti određene komplikacije. To mogu biti pleuralni izljevi, koji su nakupljanje tekućine između pluća i plućne maramice, ili empijema, koji je gnojna infekcija plućne maramice. Također, može se razviti i fibroza pluća, što je stanje u kojem se plućno tkivo zamjenjuje ožiljnim tkivom, što može dovesti do oštećenja plućne funkcije.
Prevencija pleuritisa
Prevencija pleuritisa uključuje održavanje dobrog općeg zdravlja i jačanje imunološkog sustava. Važno je izbjegavati izlaganje infekcijama pluća, pravilno liječiti infekcije pluća i ozljede prsnog koša te slijediti preporuke liječnika u vezi s lijekovima ili terapijom za upravljanje autoimunim bolestima.