Što su to geni?

Trenutno pregledavate Što su to geni?
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:20 travnja, 2023

Struktura gena

Geni su segmenti DNK molekule koji sadrže genetičke informacije potrebne za razvoj i funkcioniranje organizma. Svaki gen se sastoji od specifičnog niza nukleotida koji određuje redoslijed aminokiselina u proteinima. Geni se nalaze na kromosomima, a ljudski genom sadrži oko 20.000 do 25.000 gena.

Nasljednost

Geni su odgovorni za prijenos nasljednih karakteristika s generacije na generaciju. Svaki organizam nasljeđuje jedan komplet gena od svakog roditelja, što rezultira jedinstvenom kombinacijom gena kod svakog pojedinca. Geni određuju mnoge osobine kao što su boja kose, boja očiju, visina, predispozicija za određene bolesti i mnoge druge.

Ekspresija gena

Ekspresija gena se odnosi na proces u kojem se genetska informacija iz gena koristi za sintezu proteina. Geni se aktiviraju ili deaktiviraju u određenim stanicama i određeno vrijeme kako bi se osigurala pravilna funkcija organizma. Ova regulacija gena omogućava različitim stanicama da obavljaju različite funkcije unutar organizma.

Mutacije gena

Mutacije su promjene u genima koje se mogu dogoditi spontano ili pod utjecajem vanjskih čimbenika. Mutacije mogu rezultirati promjenama u genetskoj informaciji, što može imati različite učinke na organizam. Nekad mutacije mogu biti štetne i uzrokovati bolesti, dok u nekim slučajevima mogu biti korisne i doprinijeti evoluciji organizma.

Genetika i medicina

Genetika je znanstvena disciplina koja proučava gene i nasljednost. Napredak u genetici omogućio je razvoj brojnih dijagnostičkih testova i terapija za genetske bolesti. Genetska istraživanja pomažu u razumijevanju uzroka bolesti i mogućnosti razvoja personalizirane medicine.

Evolucija gena

Evolucija gena se odnosi na promjene u genetskom materijalu populacije tijekom vremena. Ove promjene mogu biti rezultat prirodnog odabira, mutacija i genetskog drifta. Evolucija gena je ključni mehanizam evolucije organizama i omogućava prilagodbu na promjene u okolišu.

  Ocijeni članak!