Prethodnica objave Kur’ana
Pre nego što je Kur’an objavljen, muslimani veruju da je postojalo nekoliko prethodnih objava koje su bile upućene ljudima kroz različite proroke. Među ovim prethodnim objavama su i Tora i Biblija.
Objava Kur’ana
Objava Kur’ana počela je u posebnoj noći koja se naziva Laylat al-Qadr. Muslimani veruju da je ova noć jedna od poslednjih deset noći meseca Ramazana. Smatra se da je to noć u kojoj je arhanđel Džibril (Gabrijel) prvi put preneo reči Kur’ana proroku Muhamedu.
Značaj objave Kur’ana
Objava Kur’ana smatra se jednim od najvažnijih događaja u islamskoj istoriji. Muslimani veruju da je Kur’an sveta knjiga koja je direktno objavljena od strane Boga i da sadrži uputstva za život. On se smatra poslednjom i konačnom objavom koja je poslata ljudima. Kur’an je napisan na arapskom jeziku i veruje se da je njegovo očuvanje i prenošenje tačno i nepokvareno tokom vekova.
Proslava noći objave
Muslimani širom sveta proslavljaju noć objave Kur’ana organizovanjem posebnih molitvi i verskih aktivnosti. Ova noć se smatra veoma blagoslovljenom i muslimani se trude da provedu što više vremena u molitvi i introspekciji. Takođe, veruje se da su molitve u ovoj noći posebno blizu Bogu i da će biti uslišene. Mnogi muslimani takođe provode noć u čitanju Kur’ana i proučavanju njegovih tumačenja.
Zaključak
Noć u kojoj je počela objava Kur’ana, Laylat al-Qadr, ima poseban značaj za muslimane širom sveta. Smatra se jednom od najsvetlijih noći u islamskom kalendaru i pruža priliku za intenzivnu molitvu, refleksiju i proučavanje svetog teksta.