Voda u uhu – kako je izbaciti?

Trenutno pregledavate Voda u uhu – kako je izbaciti?
  • Vrijeme čitanja:3 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:15 svibnja, 2023

Uzroci vode u uhu

Voda koja se zadržava u uhu može biti izuzetno neugodna i uzrokovati nelagodu. Postoji nekoliko mogućih uzroka za taloženje vode u ušnom kanalu. Jedan od najčešćih uzroka je plivanje ili uranjanje u vodu, gdje voda ulazi u uho i ne može se lako izbaciti. Drugi uzroci mogu uključivati pretjerano stvaranje cerumena (ušne masti) ili blokadu ušnog kanala, što sprječava normalno izbacivanje vode.

Kako izbaciti vodu iz uha?

Postoje nekoliko metoda koje možete isprobati kod kuće kako biste izbacili vodu iz uha. Jedna od najjednostavnijih metoda je nagnuti glavu na stranu s vodom u uhu i lagano pokušati protresti glavu kako bi voda izišla. Možete također pokušati lagano povlačiti uho prema gore i prema van kako biste otvorili ušni kanal i olakšali izlazak vode. Također možete koristiti kapljice za uho koje sadrže izotoničnu otopinu kako biste omekšali cerumen ili blokadu i olakšali izbacivanje vode.

Kada potražiti medicinsku pomoć?

U većini slučajeva, voda u uhu nestaje sama od sebe ili se može izbaciti kod kuće. Međutim, postoje situacije u kojima je potrebno potražiti medicinsku pomoć. Ako imate jake bolove u uhu, gubitak sluha ili osjećate vrtoglavicu, preporučljivo je posjetiti liječnika. Oni će moći utvrditi uzrok problema i pružiti odgovarajući tretman. Također, ako voda ostane zarobljena u uhu dulje vrijeme i ne može se izbaciti, liječnik može koristiti posebne instrumente ili ispiranje ušiju kako bi uklonio vodu.

Kako spriječiti zadržavanje vode u uhu?

Da biste spriječili zadržavanje vode u uhu, možete poduzeti nekoliko mjera opreza. Nakon plivanja ili uranjanja u vodu, nagnite glavu na stranu kako biste olakšali izlazak vode. Možete koristiti i kapi za uho koje sadrže alkohol ili octenu kiselinu kako biste isušili ušni kanal. Također je važno izbjegavati umetanje predmeta poput štapića za uši u uho, jer to može oštetiti uho ili gurnuti vodu dublje u ušni kanal.

Voda u uhu može biti neugodna, ali u većini slučajeva se može izbaciti kod kuće ili nestaje sama od sebe. Ako imate bilo kakve zabrinutosti ili simptome koji traju dulje vrijeme, uvijek je najbolje konzultirati se s liječnikom kako biste dobili odgovarajuću pomoć i tretman.

  Ocijeni članak!