Struktura i funkcija sjemena
Sjeme je reproduktivni organ biljaka koji sadrži embrij, hranjive tvari i zaštitnu ovojnicu. Embrij je mlada biljka koja se razvija iz sjemena. Hranjive tvari, poput škroba i ulja, osiguravaju energiju za rast i razvoj embrija. Ovojnice štite sjeme od vanjskih utjecaja poput suše, hladnoće i patogenih mikroorganizama.
Razmnožavanje biljaka putem sjemena
Sjeme je ključni element u procesu razmnožavanja biljaka. Biljke koje se razmnožavaju sjemenom podijeljene su u dvije skupine: cvjetnice (angiosperme) i golosemenice (gimnosperme). Cvjetnice imaju sjeme skriveno unutar ploda, dok golosemenice imaju otvoreno sjeme koje nije zaštićeno plodom.
Proces klijanja sjemena
Klijanje sjemena je proces u kojem embrij počinje rasti i razvijati se. Za uspješno klijanje potrebni su odgovarajući uvjeti, kao što su toplina, voda i kisik. Voda omekšava ovojnice sjemena, a kisik je potreban za disanje embrija. Nakon klijanja, mlada biljka izrasta iz sjemena i počinje svoj životni ciklus.
Vrste sjemena
Postoji veliki broj različitih vrsta sjemena. Neke biljke proizvode velika sjemena, poput kokosa, dok druge proizvode mala sjemena, poput cvijeta. Također, neka sjemena su prilagođena za rasprostranjenje vjetrom, dok su druga prilagođena za rasprostranjenje životinjama.
Značaj sjemena za ljude
Sjeme ima veliki značaj za ljude. Mnoge biljke koje koristimo u prehrani, poput žitarica, voća i povrća, razmnožavaju se putem sjemena. Sjeme također ima važnu ulogu u poljoprivredi, jer se koristi za uzgoj novih biljaka. Osim toga, sjeme se koristi i u medicini, kozmetici te u industriji za proizvodnju ulja i drugih proizvoda.
Očuvanje sjemena
Za očuvanje sjemena koriste se različite metode, poput sušenja, zamrzavanja i čuvanja u sjemenskim bankama. Sjemenske banke čuvaju sjeme biljaka kako bi se osigurala njihova dugoročna održivost i zaštitila bioraznolikost. Očuvanje sjemena važno je za očuvanje biljnih vrsta i za buduće generacije.