Tko je sastavio glagoljicu

Trenutno pregledavate Tko je sastavio glagoljicu
  • Vrijeme čitanja:2 min. čitanja
  • Posljednja izmjena objave:8 listopada, 2024

Povijest glagoljice

Glagoljica je drevno slavensko pismo koje je korišteno za pisanje staroslavenskog jezika. Njeno sastavljanje pripisuje se svetom Ćirilu, koji je zajedno sa svojim bratom Metodom bio misionar i učitelj u Velikoj Moravskoj. Glagoljica je bila razvijena kao sredstvo za prevođenje liturgijskih tekstova na staroslavenski jezik, koji je bio osnova za kasniji razvoj slovenskih jezika.

Ćirilo i Metod

Ćirilo i Metod su bili bizantski misionari koji su došli u Veliku Moravsku u 9. stoljeću. Oni su stvorili glagoljicu kao pismo koje će olakšati prevođenje Biblije i drugih crkvenih tekstova na staroslavenski jezik. Glagoljica je bila prilagođena za zapisivanje glasova slavenskih jezika i imala je veliki utjecaj na razvoj jezika u slavenskim zemljama.

Utjecaj glagoljice

Glagoljica je imala veliki kulturni i jezični utjecaj na slavenske narode. Ona je bila temelj za razvoj drugih pisama, kao što su ćirilica i latinica. Mnoge knjige su pisane glagoljicom, a ona je bila u širokoj upotrebi sve do 12. stoljeća. Danas se glagoljica koristi uglavnom u liturgijske svrhe i kao dio kulturne baštine slavenskih naroda.

Zaključak

Glagoljica je bila sastavljena od strane svetog Ćirila i Metoda kao sredstvo za prevođenje liturgijskih tekstova na staroslavenski jezik. Njeno sastavljanje je imalo veliki utjecaj na razvoj jezika i pisma slavenskih naroda. Danas se glagoljica smatra važnim dijelom kulturne baštine i koristi se u liturgijske svrhe.

  Ocijeni članak!