Humanizam i obnova znanja
Humanizam, pokret koji je procvetao u 14. i 15. stoljeću, imao je značajan utjecaj na potragu za novim pomorskim putevima. Humanisti su se zalagali za obnovu znanja i interesirali su se za proučavanje klasičnih tekstova iz antičke Grčke i Rima. Ova obnova znanja omogućila je pomorcima da steknu nove spoznaje o svijetu i otvore nove puteve za istraživanje.
Geografska otkrića
Geografska otkrića koja su proizašla iz humanističkih spoznaja imala su ključnu ulogu u potrazi za novim pomorskim putevima. Humanistički učenjaci kao što su Claudius Ptolemaeus i Martin Waldseemüller pružili su značajne geografske informacije o svijetu, kao i karte koje su pomorcima omogućile preciznije navigacije. Ova nova saznanja o svijetu i geografiji otvorila su put za istraživanje nepoznatih teritorija.
Ekonomski motivi
Nove spoznaje o svijetu i pomorskim putevima omogućile su ekonomski razvoj i trgovinu. Humanističke ideje o važnosti razmjene znanja i bogatstva potaknule su pomorce da se upuste u potragu za novim pomorskim rutama koje bi omogućile trgovinu s egzotičnim zemljama. Ovo je dovelo do razvoja pomorskih sila poput Portugala i Španjolske koje su tražile nove puteve prema Indiji i drugim dijelovima svijeta.
Utjecaj na kulturu
Humanističke spoznaje o pomorskim putevima imale su i veliki utjecaj na kulturu. Otkrića novih teritorija i susreti s drugim kulturama potaknuli su umjetnike i pisce da istraže nove teme i stvaraju djela koja su oblikovala europsku kulturu. Ova razmjena ideja i utjecaj različitih kultura rezultirali su stvaranjem novih umjetničkih stilova i književnih djela koja su obogatila europsku kulturu.