Poreklo imena
Ime veljača potiče iz riječi ‘velja’ koja se u staroslavenskom jeziku koristila za označavanje zime. U ranijim vremenima, veljača je bila posljednji mjesec zime i njeno ime je odražavalo taj period godine.
Julijanski i gregorijanski kalendar
U julijanskom kalendaru, veljača je imala 29 dana, osim svake četvrte godine kada je imala 30 dana. Međutim, u gregorijanskom kalendaru, koji se danas koristi, veljača ima 28 dana, osim u prestupnoj godini kada ima 29 dana.
Simbolika
Veljača je često povezana s ljubavlju i romantikom zbog blizine Valentinova, koji se slavi 14. veljače. Ovaj datum je postao simbol ljubavi i prilika za izražavanje naklonosti prema voljenim osobama.
Običaji i događaji
U mnogim kulturama, veljača je vreme proslave karnevala ili masqueradea. Ovi festivali obično uključuju nošenje maski i kostima, plesanje i zabavu. Također, veljača je domaćin brojnih sportskih događaja, kao što su Zimske olimpijske igre, koji okupljaju sportaše iz cijelog svijeta.
Zanimljivosti
Veljača je najkraći mjesec u godini, ali je također poznata po svojim promjenjivim vremenskim uvjetima. U nekim dijelovima svijeta, veljača je poznata kao ‘mjesec ljubavi’ zbog Valentinova, dok se u drugim dijelovima naziva ‘mjesec snijega’ zbog obilnih snježnih padavina koje se često javljaju.
Zaključak
Veljača je mjesec koji nosi sa sobom značajne simbolike i običaje. Njeno ime potiče od riječi koja je nekada označavala zimu, a danas se povezuje s ljubavlju, karnevalima i sportskim događajima. Bez obzira na svoju dužinu, veljača ostaje mjesec koji nas podsjeća na raznolikost i promjene koje donosi godišnje doba.