Ruska aneksija Krima
Ukrajina je bila žarište međunarodnih tenzija od 2014. godine kada su ruske snage anektirale poluotok Krim. Nakon političke nestabilnosti i promjene vlasti u Ukrajini, ruska vojska je izvela vojnu intervenciju na Krimu, ne priznajući legitimnost nove ukrajinske vlade. Ovaj potez izazvao je osudu međunarodne zajednice i doveo do niza sankcija protiv Rusije.
Sukob na istoku Ukrajine
Sukob na istoku Ukrajine izbio je iste godine kada su se proruski separatisti pobunili protiv ukrajinske vlade. Rusija je, prema tvrdnjama Ukrajine i Zapada, pružila podršku separatistima u vidu vojne opreme i vojnih savjetnika. Taj sukob rezultirao je izbijanjem oružanog sukoba između ukrajinskih snaga i separatista koji su podržavani od strane Rusije.
Teritorijalne promjene
Rusi su zauzeli dio ukrajinskog teritorija nakon aneksije Krima i podržavanja separatista na istoku Ukrajine. Međunarodna zajednica, uključujući većinu država, ne priznaje rusku aneksiju Krima niti teritorijalne promjene koje su se dogodile na istoku Ukrajine. Ukrajina je izgubila kontrolu nad nekim dijelovima Donbasa, uključujući gradove poput Donjecka i Luganska.
Posljedice
Ruska aneksija Krima i sukob na istoku Ukrajine ostavili su duboke posljedice na političku, ekonomsku i sigurnosnu situaciju u regiji. Ukrajina je suočena s gubitkom teritorija, brojnim žrtvama i humanitarnom krizom. Odnosi između Rusije i Zapada su se pogoršali, a međunarodna zajednica je uvela sankcije protiv Rusije. Ovaj sukob ostaje jedan od najvažnijih pitanja u međunarodnoj politici i sigurnosti.