Utjecaj bolesti u djetinjstvu
U 19. stoljeću, djetinjstvo je bilo obilježeno brojnim bolestima koje su često rezultirale smrću. Deca Jovana Jovanovića Zmaja nisu bila izuzetak od tog pravila. Mnoge bolesti su bile rasprostranjene u to vrijeme, uključujući boginje, tifus, kolere i tuberkulozu. Ove bolesti su često bile smrtonosne, posebno za djecu koja su bila oslabljena nedostatkom higijene i lošim uvjetima života.
Smrt od tuberkuloze
Jedan od najčešćih uzroka smrti djece u to vrijeme bila je tuberkuloza. Tuberkuloza je bila vrlo raširena bolest koja je napadala pluća i druge dijelove tijela. Nažalost, jedno od djece Jovana Jovanovića Zmaja, koje je bilo osjetljivo na ovu bolest, preminulo je od tuberkuloze u ranom djetinjstvu.
Loši životni uvjeti
U 19. stoljeću, životni uvjeti u mnogim dijelovima svijeta bili su vrlo teški. Nedostatak higijene, neadekvatna prehrana i loša sanitacija bili su česti problemi. Ovi loši uvjeti su često dovodili do slabljenja djece i povećavali rizik od smrtnosti. Nažalost, deca Jovana Jovanovića Zmaja nisu bila izuzetak od ovog problema i umrla su zbog negativnih životnih uvjeta.
Nasljedne bolesti
Nasljedne bolesti su također bile česti uzrok smrti djece u to vrijeme. Ako su roditelji bolovali od određenih nasljednih bolesti, postojala je veća vjerojatnost da će njihova djeca također oboljeti. Nekoliko djece Jovana Jovanovića Zmaja umrlo je od nasljednih bolesti koje su bile prisutne u obitelji.
Utjecaj javnog zdravstva
S vremenom, poboljšanje javnog zdravstva i medicinskih saznanja dovelo je do smanjenja smrtnosti djece. Uvođenje cjepiva, bolji sanitarni uvjeti i pristup ljekarskoj pomoći značajno su smanjili broj smrtnih slučajeva. Danas su mnoge bolesti koje su nekada bile smrtonosne, poput boginja, gotovo iskorijenjene zahvaljujući napretku medicine.