Kako se razvija pamcenje kod djece?
Pamcenje je kompleksna kognitivna sposobnost koja se razvija tijekom djetinjstva. Iako se pamcenje moze primijetiti vec kod novorodencadi, sposobnost da se svjesno pamti dogadaje i informacije razvija se s vremenom.
Prva godina zivota
Tijekom prve godine zivota, bebe pokazuju sposobnost pamcenja. One mogu prepoznati mirise, zvukove i lica koja su im poznata. Ova vrsta pamcenja naziva se implicitno pamcenje jer se ne moze svjesno kontrolirati.
Rana djetinjstva
U dobi od 2 do 5 godina, djeca razvijaju sposobnost eksplicitnog pamcenja. To znaci da mogu svjesno zapamtiti i opisati dogadaje iz proslosti. U ovoj dobi, pamcenje se razvija kroz ponavljanje, povezivanje informacija i primjenu strategija pamcenja.
Kasnije djetinjstvo
Kako djeca rastu, njihovo pamcenje postaje sve sofisticiranije. Oni razvijaju sposobnost dugotrajnog pamcenja, sto znaci da mogu zapamtiti informacije na duzi period. Također, sposobnost organiziranja informacija i povezivanja novih informacija s vec postojećim postaje sve bolja.
Utjecaj okoline na pamcenje
Razlicite stvari mogu utjecati na razvoj pamcenja kod djece. Na primjer, kvaliteta njege i stimulacija koju dijete dobiva moze imati utjecaj na razvoj pamcenja. Isto tako, emocionalni stres ili traumatski dogadaji mogu utjecati na sposobnost pamcenja kod djece.
Kako potaknuti pamcenje kod djece?
Postoje razne aktivnosti i strategije koje mogu pomoci u poticanju pamcenja kod djece. To ukljucuje igre pamcenja, ponavljanje informacija, organiziranje informacija na logican nacin i stvaranje povezanosti izmedu novih i vec poznatih informacija.
Zakljucak
Pamcenje je vazna sposobnost koja se razvija tijekom djetinjstva. Djeca pocinju pokazivati sposobnost pamcenja vec od rane dobi, a ta sposobnost se razvija i postaje sve sofisticiranija kako dijete raste. Okolina i aktivnosti koje dijete dozivljava mogu imati utjecaj na razvoj pamcenja. Poticanje pamcenja kod djece moze se postici kroz razne aktivnosti i strategije.