Homocistein i njegova uloga u organizmu
Homocistein je aminokiselina koja se prirodno nalazi u tijelu. Njegova razina u krvi može biti pokazatelj zdravlja organizma. Visoke razine homocisteina povezane su s povećanim rizikom od brojnih bolesti, uključujući kardiovaskularne bolesti, neurološke poremećaje i komplikacije tijekom trudnoće.
Uzroci visokih razina homocisteina
Postoje različiti faktori koji mogu utjecati na razinu homocisteina u krvi. Nedostatak vitamina B12, folne kiseline i vitamina B6 može dovesti do povećanja razine homocisteina. Također, genetski faktori, pušenje, konzumacija alkohola i određeni lijekovi mogu utjecati na njegovu razinu.
Utjecaj homocisteina na zdravlje
Visoke razine homocisteina mogu povećati rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti kao što su srčani udar, moždani udar i periferna vaskularna bolest. Također, homocistein može imati negativan utjecaj na funkciju mozga i povezan je s povećanim rizikom od Alzheimerove bolesti, demencije i depresije. Kod trudnica, visoke razine homocisteina mogu povećati rizik od preeklampsije, spontanog pobačaja i prijevremenog poroda.
Kako se mjeri razina homocisteina
Razina homocisteina može se mjeriti krvnim testom. Normalne razine homocisteina kreću se između 5 i 15 mikromola po litri krvi. Ako je razina homocisteina iznad normalnog raspona, mogu se poduzeti koraci za smanjenje rizika od bolesti. To može uključivati promjene u prehrani, uzimanje dodataka prehrani ili lijekova koji smanjuju razinu homocisteina.
Kako smanjiti razinu homocisteina
Promjena prehrane može biti ključna u smanjenju razine homocisteina. Povećanje unosa hrane bogate vitaminima B12, folnom kiselinom i vitaminom B6 može pomoći u snižavanju razine homocisteina. Također, izbjegavanje pušenja i konzumacije alkohola te redovito vježbanje mogu imati pozitivan utjecaj na razinu homocisteina. U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti dodatke prehrani ili lijekove za smanjenje razine homocisteina.