Blanširanje kelja
Blanširanje kelja je postupak koji se koristi u pripremi ove zdrave zelene povrćke. Kelj je bogat hranjivim tvarima poput vitamina A, C i K, vlaknima i antioksidansima. Blanširanje je tehnika koja se koristi za kratko kuhanje povrća u kipućoj vodi, a zatim brzo potapanje u hladnu vodu kako bi se zaustavila daljnja termička obrada.
Razlozi za blanširanje
Blanširanje kelja ima nekoliko prednosti. Prvo, ono pomaže u očuvanju boje, okusa i teksture kelja. Također pomaže u uklanjanju gorčine koju neki ljudi povezuju s keljom. Blanširanje također pomaže u ubijanju bakterija i enzima koji mogu uzrokovati kvarenje ili promjenu okusa povrća.
Postupak blanširanja
Da biste blanširali kelj, prvo pripremite kipuću vodu u velikom loncu. Zatim operite kelj i uklonite tvrde dijelove stabljike. Narežite listove na manje komade. Kada voda zakuha, stavite kelj u lonac i kuhajte ga 2-3 minute. Nakon toga, ocijedite kelj i stavite ga odmah u hladnu vodu kako bi se zaustavila daljnja termička obrada.
Kada ne blanširati kelj
Iako je blanširanje koristan postupak za očuvanje boje, okusa i teksture kelja, nije uvijek potrebno. Ako planirate odmah konzumirati kelj ili ga koristiti u receptima koji uključuju dugotrajno kuhanje, blanširanje nije nužno. Također, ako koristite kelj u svježim salatama ili smoothiejima, blanširanje može biti nepotrebno.
Blanširanje kelja je tehnika koju mnogi kuhari preporučuju kako bi se postigla najbolja tekstura i okus. Međutim, odluka o blanširanju ovisi o preferencijama pojedinca i načinu pripreme kelja. U svakom slučaju, kelj je izuzetno zdrava namirnica koju biste trebali uvrstiti u svoju prehranu zbog njenih brojnih nutritivnih prednosti.