Lješnjaci – popularni orašasti plodovi
Lješnjaci su orašasti plodovi koji su omiljeni u mnogim kuhinjama diljem svijeta. Oni se koriste u raznim jelima, slasticama i kao sastojak u čokoladama i namazima poput Nutelle. Međutim, mnogi ljudi primjećuju da lješnjaci imaju karakterističnu gorčinu koja može biti neugodna. Zašto su lješnjaci gorki?
Naturalni sastojci koji uzrokuju gorčinu
Gorčina u lješnjacima potječe od prirodnih spojeva koji se nazivaju tanini. Tanini su prisutni u mnogim biljkama i odgovorni su za njihovu gorčinu. U lješnjacima, tanini se nalaze u njihovoj smeđoj kožici koja okružuje samu jezgru.
Povećana gorčina zbog prženja
Prženje lješnjaka može pojačati njihovu gorčinu. Visoka temperatura prilikom prženja potiče kemijske reakcije u lješnjaku koje mogu uzrokovati stvaranje dodatnih gorčih spojeva. Ovisno o vremenu prženja i temperaturi, gorčina lješnjaka može varirati.
Sorte lješnjaka
Neke sorte lješnjaka imaju prirodno manje gorčine od drugih. Na primjer, turski lješnjaci imaju manje gorčine u usporedbi s talijanskim lješnjacima. Ovo je zbog različitih sorti koje se uzgajaju i uvjeta rasta u različitim regijama.
Utjecaj skladištenja
Skladištenje lješnjaka može također utjecati na njihovu gorčinu. Dulje vrijeme skladištenja može dovesti do povećanja gorčine zbog oksidacije i gubitka svježine.
Smanjenje gorčine
Postoje neki načini kako smanjiti gorčinu lješnjaka. Jedan od njih je blanširanje, proces u kojem se lješnjaci kratko kuhaju u vodi, a zatim se uklanja kožica koja sadrži tanine. Također, pravilno prženje lješnjaka može smanjiti njihovu gorčinu.
Lješnjaci su ukusni orašasti plodovi koji mogu biti malo gorki zbog prisutnosti tanina. Međutim, postoji nekoliko načina kako smanjiti gorčinu i uživati u njihovom bogatom okusu i teksturi.