Kako željezo reagira s kisikom
Željezo je kemijski element koji je poznat po svojoj sklonosti rđanju. Rđa je crveno smeđa korozija koja se javlja na površini željeza kada je izloženo kisiku i vodi. Ova reakcija je poznata kao oksidacija. Kada se željezo oksidira, stvara se željezni(III) oksid, poznat i kao rđa. Ova reakcija se događa sporije u suhim uvjetima, ali se ubrzava u prisutnosti vlage.
Faktori koji utječu na rđanje željeza
Postoji nekoliko faktora koji utječu na brzinu rđanja željeza. Prvi faktor je izloženost kisiku i vlazi. Željezo će brže rđati ako je izloženo vlažnom zraku ili vodi. Drugi faktor je pH vrijednost. Kisela sredina ubrzava rđanje željeza, dok bazna sredina usporava proces. Također, prisutnost soli može ubrzati reakciju rđanja.
Kako spriječiti rđanje željeza
Postoje neke metode koje se mogu koristiti kako bi se spriječilo rđanje željeza. Jedna od njih je nanošenje zaštitnog premaza na površinu željeza. Ovaj premaz sprječava kontakt željeza s kisikom i vodom. Također je važno održavati željezo suhim i čistim. Redovito čišćenje i sušenje površine željeza može spriječiti nakupljanje vlage i rđanje.
Zašto je željezo posebno osjetljivo na rđanje
Željezo je posebno osjetljivo na rđanje zbog svog kemijskog sastava. Kada se željezo oksidira, stvara se željezni(III) oksid, koji je vrlo labilan i lako se ljušti s površine željeza. Ovo omogućava prodor kisika i vlage, što ubrzava proces rđanja. Također, željezo ima visoku elektronegativnost, što znači da ima tendenciju privlačenja elektrona. Ova svojstva čine željezo osjetljivim na oksidaciju i rđanje.
Primjena željeza
Unatoč svojoj sklonosti rđanju, željezo je vrlo važan element u mnogim industrijama. Koristi se u proizvodnji čelika, koji se koristi u građevinarstvu, automobilskoj industriji, brodogradnji i mnogim drugim sektorima. Također se koristi u proizvodnji alata, strojeva i elektronike. Iako se željezo može rđati, njegove korisne karakteristike čine ga neizostavnim materijalom u modernom svijetu.